Články

Z roka na rock (alebo o infiltrácii duchovných prúdov v hudbe)

http://janzatko.blog.sme.sk/c/72195/Z-roka-na-rock-alebo-o-infiltracii-duchovnych-prudov-v-hudbe.html

Článok je o spojení hudby s náboženskými systémami. Pomerne pútavo rozobraný Georg Harison a jeho vzťah k hnutiu Hare Krišna. Ďalej sa v ňom spomína Ozzy Osbourn a jeho skupina Black Sabat, AC/DC - Highway To Hell, Eagles , alebo hnutie flower power t.j. deti kvetov teda hipies :-J.

Zujímavá je stať o Psychedelic Trance Party. V tej autor píše o vplyve monotónne sa opakujúcej "basovej" hudbe podobnej zvuku úderom šamana na bubón z ktorej sa predierajú jemné rytmické melódie ktoré dokážu dostať človeka do eufórie.

V skutku zaujímavý článok. Odporúčam prečítať.

20.1.9
Palo

Tajomný malý Budha opäť zmizol

http://www.sme.sk/c/4188008/tajomny-maly-budha-opat-zmizol.html

Veľmi dobrý článok. Je v ňom písané o mladom Nepálskom chalanovi ktorý je považovaný za reinkarnáciu Budhu. Chlapec sa volá Rám Bahádur Bamdžan a je mu 17 rokov. Bamdžan bol zaujímavý pre verejnosť už v roku 2005 keď ho bolo vidieť skoro desať mesiac sedieť v hustom lese pod stromom so skríženými nohami.

12.11.2008 sa Bamdžan po takmer roku opäť objavil na vwerejnosti. Celý čas vraj strávil meditáciami v džungli. Príslušník miestnej polície uviedol že prediesol dvadsať päť minútové náboženské kázanie pred päťtisíc ľuďmi. Bamdžan následne odišiel na neznáme miesto meditovať.

Článok tiež hovorý o Budhovy a jeho narodení pred 2600 rokmi. Šrímad Bhágavatam ktorý bol napísaný pred 5000 rokmi tiež hovorý o Krišnovej inkarnácii na zemi ktorá sa bude volať Budha.

20.1.9
Palo

Zvitky Tóry z Čiech a Moravy žijú druhý život po celom svete

http://veda.sme.sk/c/4177196/zvitky-tory-z-ciech-a-moravy-ziju-druhy-zivot-po-celom-svete.html

Zaujímavá informácia o zvytkoch Tóry z ktorej čerpá židovské náboženstvo. Jedná sa konkrétne o zvitky ktoré patrili židovským komunitám na Morave a v Čechách. Zvitky boli v 60. rokoch predané československým štátom do Londýna.

V článku je tiež popísané ako putovali zvytky Tóry od druhej svetovej vojny po súčasnosť. Písané je o množstve až 1564 zvitkov ktoré skončili na rôznych miestach sveta.

Podľa wikipédie sa Tóra nazýva aj Torat Moše v preklade starý zákon alebo Chamiša chumšei ktorá sa skladá z piatich častí.


Design by somastudio.sk admin